Менінгіома та як її лікувати

Менінгіома та як її лікувати
Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

Що таке менінгіома?

Менінгіома – є однією з найбільш поширених доброякісних інтракраніальних екстрамедулярних пухлин. Ця пухлина була добре вивчена, як в Україні, так і в інших країнах. Виділяють три види менингиом за ступенем їх агресивності.

Пухлина з’являється із тканини павутинної оболонки, яка оточує головний та спинний мозок. Цей вид пухлин не вражає сам мозок, але з часом, за рахунок своїх розмірів починає здавлювати навколишні тканини. Ці новоутворення ростуть повільно, тому не завжди вимагають термінового хірургічного втручання.

Точні причини виникнення пухлини на даний момент до кінця не встановлені.

Симптоматика

Залежно від ступеня агресивності (від першої до третього ступеня) менінгіоми ростуть із різною швидкістю. Зазвичай це повільно зростаючі пухлини, тому на ранніх етапах розвитку хвороби: коли пухлина невеликих розмірів та відсутнє здавлення навколишніх структур головного мозку – складно діагностувати хворобу. Пухлина роками може не викликати клінічних симптомів. Перші ознаки з’являються тоді, коли новоутворення досягає певних розмірів. Іноді ці розміри можуть бути і невеликі, але вже достатні для виникнення певних сімптомомов.

Симптоми захворювання різняться, залежно від місцезнаходження пухлини. І може викликати такі скарги:

1. Втрата слуху.

2. Проблеми із зором.

3. Може бути розлад різних видів чутливості.

4. Відчувається слабкість у кінцівках.

5. Втрата нюху.

6. Часті напади головного болю.

7. Втрата пам’яті.

Якщо Ви знайшли у себе такі симптоми – то це абсолютно не означає, що у Вас є пухлина. Для підтвердження або виключення пухлини – обов’язково потрібно зробити МРТ ГМ (бажано із в/в введенням контрастної речовини). Якщо виявлено підозру на менінгіому – необхідно проконсультуватися у фахівця.

Як лікувати?

Насамперед на консультації визначають чи потрібно оперувати менінгіому або призначати інші методи лікування, для цього призначають додаткову діагностику. Якщо є необхідність, призначається комп’ютерна томографія (КТ) головного мозку та магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку у спеціальних режимах. Такі дослідження допоможуть більш точно визначити розмір менінгіоми, її співвідношення із функціонально важливими структурами головного мозку.

При призначенні лікування – фахівець враховує такі дані:

• Швидкість росту пухлини (якщо Ви робили МРТ або КТ головного мозку рік або півроку назад та зробили таке ж обстеження зараз – за непрямими ознаками можна визначити швидкість росту пухлини);

• Вік пацієнта (чим старше пацієнт – тим більше сповільнюються всі процеси у організмі і зростання пухлини сповільнюється);

• Де розташована менінгіома та який її розмір;

• Виявляються чи у хворого неврологічні симптоми пов’язані із пухлиною, або скарги пацієнта виникли по зовсім іншій причині.

Якщо менінгіома маленька, повільно зростає не викликає скарг – а є більше випадковою знахідкою на МРТ або КТ ГМ – рекомендації до операції відносні, і доктор навіть може порекомендувати на час відкласти лікування, щоб поспостерігати за динамікою росту пухлини.

Якщо пухлина росте та з’являються неврологічні симптоми, то однозначно потрібна операція.

Мета операції – видалити пухлину повністю. Але якщо менінгіома проростає в функціонально важливі зони головного мозку – можливо неповне видалення пухлини для запобігання важкої інвалідизації пацієнта. Менінгіоми певних локалізацій можна видалити без розрізу шкіри – через ніс. Інші менінгіоми можливо видалити лише із проведенням трепанації черепа. При консультації фахівець оцінить можливість видалення менінгіоми мініінвазивним малотравматичним доступом – індивідуальним у кожному конкретному випадку.

Якщо пухлина видалена не повністю, то в залежності від можливої ​​швидкості росту пухлини (її ступеня агресивності), фахівець може рекомендувати спостереження в динаміці або застосовує метод променевої терапії (радіотерапії / радіохірургії). До апаратів на яких можна пройти таке лікування відносяться: лінійний прискорювач, гамма-ніж, кібер-ніж та багато інших.

Народна медицина

Не можна вилікувати менінгіому народними засобами. Новоутворення не може самостійно зникнути або раптово перестати рости, якщо лікуватися народними способами. Лікування менінгіоми без операції неможливо.

Сучасний погляд на лікування хвороби народними методами негативний. Якщо людина буде займатися самолікуванням, то можна «запустити» хвороба та знизити ефективність подальшого професійного лікування. Перш ніж займатися самолікуванням, проводити профілактичні дії у домашніх умовах, важливо проконсультуватися із фахівцем.

Якщо вчасно не почати адекватне лікування, то прогноз може бути незадовільним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *