Ось що ваша особистість говорить про ризик розвитку деменції

Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), понад 55 мільйонів людей у світі страждають на деменцію – загальний термін для позначення психічних захворювань, які впливають на пам’ять і пізнання, як правило, наприкінці життя. 

Протягом десятиліть з’ясування того, що спільного мають люди, яким поставили цей діагноз, або чого вони не мають спільного, залишає експертів у галузі охорони здоров’я в розгубленості.

Це тому, що деменція складна, а її причини багатогранні, але нові дослідження вказують на дивовижну спільність: те, ким ви є як особистість і як ви дивитеся на світ, може бути відсутнім шматочком пазла.

Іншими словами, експерти вважають, що ваша особистість є важливим фактором ризику, про який більшість з нас не підозрює.

Проаналізувавши дані численних досліджень, в яких взяли участь 44 000 осіб, вчені нещодавно опублікували свої висновки в журналі Alzheimer’s & Dementia: Журнал Асоціації Альцгеймера. Вони виявили сильний зв’язок між особистісними рисами людей і не лише ризиком розвитку деменції, але й їхньою стійкістю до патології захворювання.

Сумлінність є ключовим фактором.

Щоб з’ясувати, чи пов’язані особистісні риси з ризиком розвитку деменції, вчені дослідили так звану «Велику п’ятірку» особистісних рис. До них відносяться:

  • Відкритість до досвіду
  • Сумлінність (працьовитість і цілеспрямованість).
  • Екстраверсія
  • Зговірливість
  • Нейротизм

Також оцінювали суб’єктивне благополуччя людей, їхню задоволеність життям, а також те, як часто вони відчувають позитивні та негативні емоції.

Для отримання точної картини особистості учасника зазвичай використовують кілька опитувань.

Команда виявила, що високі показники негативних рис особистості (негативний афект і невротизм) і низькі показники позитивних рис (екстравагація, сумлінність і позитивний афект) були пов’язані з більшим ризиком отримання діагнозу деменції. Навпаки, зниження цих ризиків спостерігалося при зменшенні негативних рис і підвищенні позитивних.

Більш того, ці зміни не були незначними. «Наприклад, збільшення показника сумлінності на 10 відсотків було пов’язане з приблизно в 15 разів меншим ризиком розвитку деменції, що є суттєвою різницею», – говорить доктор Еморі Бек, асистент професора психології в Університеті Каліфорнії, Дейвіс, та головний автор дослідження, у розмові з BBC Science Focus.

Ці результати були дещо очікуваними. Наявність позитивної особистості зазвичай асоціюється зі здоровим способом життя, більш освіченим, менш самотнім і менш стресовим – усіма відомими медіаторами ризику деменції.

Однак серед цих даних ховався сюрприз. Під час розтину мозку учасників експерименту характерні ознаки деменції (які зазвичай розглядаються як «бляшки» на клітинах мозку) не були пов’язані з особистісними рисами. 

Іншими словами, особистість, схоже, здатна захистити людину від прояву симптомів деменції, навіть якщо патологія присутня в мозку. Отже, розвиток цих позитивних рис може зробити мозок більш стійким до самої хвороби.

Як це можливо, що дві людини з, здавалося б, однаковими пошкодженнями мозку можуть проявляти абсолютно різні симптоми лише через те, що їх особистості різні?

Дослідники не знають напевно – Бек називає це «загадкою, яку ми наразі намагаємося розгадати в інших дослідженнях» – але це підкреслює, чому деменція є таким важким завданням для розуміння і лікування.

Чому ваша особистість може змінюватися

Якщо ви зараз відчуваєте невротизм через те, що ви невротичні, або занепокоєні через те, що не є сумлінними, не турбуйтеся.

«Довгий час ми вважали, що особистість є незмінною; що ви залишитеся з тією ж особистістю від народження. Але це досить застаріла точка зору», – пояснює Бек.

Перш за все, вона вказує на те, що особистість змінюється з часом. З віком люди стають менш невротичними і більш сумлінними. У цьому є сенс, чи не так? У вас є період хаотичної і непередбачуваної молодості, який з часом поступово змінюється на більш спокійний та впорядкований, коли життя входить у стабільне русло.

Проте, деякі люди зберігають деякі негативні риси і в середньому віці, і будь-кого можуть спіткати напади негативу. Зрештою, життя непередбачуване.

Щоб стати більш свідомим і позитивним, Бек каже, що можна виробити хороші звички та розпорядок дня. Також корисно оточувати себе людьми з позитивними рисами. Наприклад, дослідження показують, що наявність сумлінного романтичного партнера може позитивно впливати на здоров’я, збільшуючи тривалість життя, навіть якщо ви самі не дуже сумлінні.

«І, що стосується невротизму, існують досить переконливі докази того, що просте звернення до психотерапії асоціюється з суттєвим зменшенням цих поведінкових проявів», – говорить Бек.

«Я раджу завжди починати з малого. Почніть з чогось одного, наприклад, з 10-хвилинної прогулянки під час ранкової кави. Це велика зміна, яку ви можете зробити, щоб почати будувати своє життя більш свідомо», – підсумовує вона. 

Еморі Д. Бек – доцент кафедри психології Каліфорнійського університету в Девісі. Її дослідження зосереджені на питанні, що таке особистість, як вона може змінюватися і які наслідки це може мати для здоров’я. Її роботи були опубліковані в таких журналах, як Psychological Science, Journal of Personality and Social Psychology та The Handbook of Personality Dynamics and Processes. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *