«Порожнє» турецьке сідло

«Порожнє» турецьке сідло (ПТС) – назва умовна, насправді воно заповнено ліквором (рідина, що омиває головний та спинний мозок). У нормі, практично все турецьке сідло займає анатомічно розташований там гіпофіз. В результаті різних патологічних процесах гіпофіз зменшується у розмірах та його місце займає ліквор.

На сьогоднішній момент традиційно розрізнюють два варіанти ПТС – первинне та вторинне, які в свою чергу ділять на ускладнений та неускладнений варіанти.

Первинне ПТС розвивається або в результаті вродженого дефекту діафрагми турецького сідла та підвищення лікворного тиску (пролабування арахноїдальної оболонки супраселярної цистерни через дефект діафрагми турецького сідла). Або в результаті одного з варіантів розвитку первинного порожнього турецького сідла в наслідок фізіологічних процесів у жінок, змінюючи розмір гіпофіза, таких, як вагітність, менопауза. При вагітності розмір гіпофізу збільшується, приблизно вдвічі, причому у багато-пологових жінок, він буває ще більших розмірів, не повертаючись до вихідних параметрів. Додатковим розполагаючим фактор є многочисленні вагітності, які закінчились абортами. Після настання менопаузи відбувається фізіологічна інволюція гіпофізу, він зменшується у розмірах та порожнє місце заповнюється ліквором. Також можливе зменшення гіпофізу за рахунок виникнення сидрома Шихана (Шиєна). Деякі дослідження розглядають теорію, вказуючи на можливу участь аутоімунних реакцій до клітин гіпофізу, які призводять до лімфоцитарному гіпофізиту, та як наслідок – атрофії гіпофізу.

Вторинне ПТС виникає після хірургічного (видалення новоутворення хіазмально-селярної області), променевого, медикаментозного, або комбінованого лікування захворювань гіпофезу.

Неускладнений синдром ПТС не дає ніякої клінічної картини.

Симптоми порожнього турецького сідла

До симптомів, ускладненого синдрому ПТС, можуть відносити: загальномозгові симптоми, у вигляді головного болю, а також артеріальну гіпертензію, порушення полової функції, ожиріння, погіршення зору та інше.