Назальна лікворея

Назальна лікворея (витікання ліквору з носа; ринорея) – патологічний стан, який характеризується порушенням цілісності кісних та м’яких тканин основи черепа, виникле після  черепно-мозкової травми, при наявності новоутворень основи черепа, іноді може виникнути спонтанно.

Пацієнти можуть запідозрити назальну лікворею при виділенні з носу чистої рідини не викликаючи роздратування слизової та шкіри носа.

Після операцій на основі черепа можуть виникнути псевдоринорея, можливо,  із-за гіперсекреції слизової носа при порушенні вегетативної регуляції (частіше супроводжується відсутністю сльозотечі з боку оперативного втручання, з закладеності  носа та почервонінням обличчя).

Діагностика назальної ліквореї

Цистернографія – введення контрастної речовини або радіонуклідного препарату з подальшою комп’ютерною томографією або сцинтиргафією;

Лікування назальної ліквореї

Лікування ліквореї ділять  на консервативне та оперативні заходи. До консервативних заходів відносять міри по зниженню внутрічерепного тиску (ліжковий режим; діуретики; помірне вживання рідини; люмбальний дренаж). До хірургічного лікування відносять закриті дефекти основи черепа, можуть застосовуватись, як екстрадуральні так і інтродуральні заходи, в залежності від локалізації лікворної фістули.

Одним з най не безпечніших ускладнень назальної ліквореї у пацієнтів, не отримавши адекватну терапію – є інфекційне ускладнення (менінгіт та інше).