Тести на пухлини гіпофізу

Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

На цій сторінці:

  • Історія хвороби та фізичне обстеження
  • Лабораторні дослідження рівня гормонів
  • Тестування на нецукровий діабет
  • Візуалізаційні тести
  • Лабораторні дослідження зразків тканини гіпофіза

Пухлини гіпофіза зазвичай виявляють, коли людина звертається до лікаря через симптоми, які вона має. Але іноді ці пухлини не викликають симптомів, і їх виявляють, коли людині роблять томографію голови з приводу якоїсь іншої проблеми зі здоров’ям. (Пухлини, виявлені таким чином, називаються гіпофізарними інциденталомами).

Якщо є підстави підозрювати, що у вас може бути пухлина гіпофіза, ваш лікар проведе обстеження та аналізи, щоб це з’ясувати. Ознаки та симптоми можуть вказувати на те, що у вас може бути пухлина гіпофіза, але для того, щоб бути впевненим у діагнозі та з’ясувати, який це тип пухлини гіпофіза, необхідні аналізи.

Історія хвороби та фізичне обстеження

Якщо ваші симптоми наводять лікаря на думку, що у вас може бути пухлина гіпофіза, першим кроком буде збір вашої історії хвороб, щоб дізнатися більше про ваші симптоми і перевірити можливі фактори ризику. Лікар може запитати про наявність пухлин або інших проблем у вашій родині, щоб з’ясувати, чи є у вас спадковий генетичний синдром, наприклад, множинна ендокринна неоплазія, тип I (MEN1).

Ваш лікар також обстежить вас на предмет виявлення можливих ознак пухлини гіпофіза або інших проблем зі здоров’ям. Це, ймовірно, включатиме обстеження для виявлення проблем із зором або нервовою системою, які можуть бути спричинені пухлиною.

Якщо є серйозна підозра на пухлину гіпофіза, лікар може направити вас до офтальмолога (окуліста) для більш ретельної перевірки зору, оскільки пухлини гіпофіза можуть пошкоджувати нерви, що ведуть до очей. Найпоширеніший тест – це вимірювання того, наскільки добре ви бачите. Лікар також може перевірити поле зору (або поля зору). Пухлини гіпофіза можуть тиснути на частини зорових нервів (нервів, що ведуть від очей до мозку). Це може призвести до втрати периферичного зору, тобто ви не зможете бачити предмети збоку, не дивлячись прямо на них. Офтальмологи мають спеціальні інструменти, які можуть це перевірити.

Вас також можуть направити до інших лікарів, таких як ендокринолог (лікар, який лікує захворювання залоз, що виділяють гормони) або нейрохірург (лікар, який використовує хірургічне втручання для лікування пухлин мозку і гіпофіза), які можуть призначити інші тести.

Лабораторні дослідження рівня гормонів

Якщо ваш лікар підозрює, що у вас може бути гормонопродукуюча пухлина гіпофіза, він виміряє рівень гормонів у вашій крові, сечі та/або інших рідинах організму.

Соматоформна (секретуються гормон росту) аденома

Фізичний огляд може наштовхнути лікаря на думку про наявність цієї пухлини, оскільки ознаки та симптоми (акромегалії або гігантизму) часто дуже характерні.

Першим кроком зазвичай є перевірка рівня інсуліноподібного фактору росту 1 (ІФР-1) у крові. Коли рівень гормону росту (ГР) високий, він змушує печінку виробляти більше ІФР-1. Рівень гормону росту в крові також можна перевірити, але визначення рівня ІФР-1 часто може бути більш корисним, оскільки рівень ІФР-1 не сильно змінюється протягом дня, в той час як рівень гормону росту може змінюватись.

Якщо рівень ІФР-1 (або обох гормонів) у крові дуже високий, діагноз майже напевно – пухлина гіпофіза.

Якщо рівень трохи підвищений, часто проводять пероральний тест на толерантність до глюкози, щоб бути впевненим. Вас попросять випити солодку рідину, а потім через певний час виміряють рівень ГР і цукру в крові (глюкози). Нормальною реакцією на раптове вживання великої кількості цукру є падіння рівня гормону росту. Але якщо рівень гормону росту залишається високим, причиною може бути пухлина гіпофіза.

Кортикотрофна (секретуюча кортикотропін або АКТГ) аденома

Більшість ознак і симптомів АКТГ-секретуючих пухлин виникають через надлишок кортизолу (стероїдного гормону надниркових залоз) в організмі. Але є й інші причини, через які в організмі може бути занадто багато кортизолу, наприклад, якщо людина приймає якийсь стероїд або має пухлину надниркових залоз. Надлишок кортизолу в організмі призводить до стану, який називається синдромом Кушинга. Якщо у вас є симптоми, що вказують на цей синдром, вам знадобляться аналізи, щоб з’ясувати, чи викликаний він пухлиною гіпофіза (в цьому випадку він відомий як хвороба Кушинга), чи чимось іншим.

Тести, які можуть бути зроблені, включають:

Кортизол слини пізно ввечері: Цей тест вимірює рівень кортизолу у вашій слині пізно вночі, щоб побачити, чи залишається він підвищеним. (Зазвичай вночі він знижується).

24-годинна екскреція кортизолу з сечею: Для цього тесту ви збираєте всю свою сечу протягом 24 годин, яка потім аналізується для вимірювання добового вироблення кортизолу та інших стероїдних гормонів.

Тест на пригнічення дексаметазоном: Цей тест передбачає прийом дози кортизоноподібного препарату дексаметазону, після чого перевіряється рівень кортизолу в крові або сечі.

Забір петросальної пазухи: Цей тест зазвичай проводиться в операційній. Катетери (довгі, м’які, маленькі трубки) вводять у вени на кожній внутрішній стороні стегна через крихітні розрізи і проводять до петросальних синусів – невеликих вен біля основи мозку, які відводять кров з кожного боку гіпофіза. Зазвичай робиться ін’єкція кортикотропін-рилізинг-гормону (КРГ), який змушує гіпофіз виробляти більше АКТГ. Зразки крові беруть з 2 катетерів у різний час до і після ін’єкції, а також з іншої частини тіла. Ці зразки перевіряються, щоб побачити, чи рівень АКТГ вищий у крові з гіпофіза (і якщо так, то чи він вищий з одного боку, ніж з іншого). Якщо так, то джерелом високого рівня АКТГ, найімовірніше, є пухлина гіпофіза.

Часто для того, щоб відрізнити пухлини гіпофіза, що секретують АКТГ, від інших станів, які можуть викликати схожі симптоми, наприклад, пухлини надниркових залоз, необхідно провести більше одного з цих тестів.

Лактотрофна (пролактин-секретуюча) аденома (пролактинома)

Рівень пролактину в крові можна виміряти, щоб перевірити наявність пролактиноми. Також можна перевірити рівень інших гормонів у крові, оскільки інші типи пухлин гіпофіза (та інші захворювання) також іноді можуть спричиняти підвищення рівня пролактину.

Гонадотропна (гонадотропін-секретуюча) аденома

Рівень лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) в крові можна перевірити, щоб дізнатися, чи немає у вас пухлини, що секретує гонадотропін. Також часто перевіряють рівень супутніх гормонів, таких як естроген, прогестерон і тестостерон.

Аденома щитоподібної залози, що виділяє тиреотропін

Тести на визначення рівня тиреотропіну (також відомого як тиреотропний гормон, або ТТГ) і гормонів щитовидної залози в крові зазвичай дозволяють виявити людей з аденомою, що виділяє тиреотропний гормон.

Нефункціональна аденома

Нефункціональні (нефункціонуючі) аденоми гіпофіза не виробляють достатньо надлишкових гормонів, щоб викликати симптоми. Однак іноді рівень гормонів гіпофіза в крові може бути вищим за норму, навіть якщо вони не викликають симптомів. Він також може бути нижчим за норму, якщо пухлина розрослася настільки, що тисне на клітини гіпофіза, які зазвичай виробляють ці гормони. Тому перевірка рівня гормонів у крові може бути корисною.

Тестування на цукровий діабет

Нецукровий діабет може розвинутися, якщо пухлина гіпофіза розростається настільки, що пошкоджує частину гіпофіза, яка зберігає гормон вазопресин (також відомий як антидіуретичний гормон, або АДГ), що призводить до втрати занадто великої кількості води з сечею. Цей стан може мати й інші причини, зокрема хірургічне втручання для лікування пухлини гіпофіза або інших пухлин поблизу гіпофіза.

У багатьох випадках причину нецукрового діабету можна визначити за допомогою тестів, які вимірюють кількість сечі, що виділяється протягом 24 годин, рівень натрію та глюкози в крові, а також осмоляльність (загальну концентрацію солей) крові та сечі.

Якщо результати цих аналізів незрозумілі, то може бути проведений тест з водним голодуванням. У цьому тесті вам не дозволяється пити рідину протягом декількох годин, іноді протягом ночі. Після обмеження води перевіряють осмоляльність крові та сечі, а також рівень натрію в крові. Якщо ваш гіпофіз виробляє недостатньо вазопресину, ви продовжуватимете виділяти сечу, навіть якщо не будете вживати рідину. Це призведе до того, що осмолярність сечі залишатиметься низькою, а не підвищуватиметься, як це зазвичай буває, якщо сеча концентрується. Вам також можуть зробити ін’єкцію вазопресину, щоб перевірити, чи це виправить проблему.

Тести на візуалізацію

Візуалізаційні тести використовують рентгенівські промені, магнітні поля або інші засоби для створення зображень внутрішньої частини вашого тіла. Вам можуть призначити одне або кілька таких обстежень, щоб виявити пухлини гіпофіза або перевірити, чи не проросла вона в сусідні структури. У деяких випадках пухлину гіпофіза може виявити візуалізаційне дослідження голови, проведене з іншої причини.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

МРТ використовує радіохвилі та сильні магніти для створення детальних зображень внутрішньої частини тіла.

Цей тест дуже корисний для обстеження головного і спинного мозку і вважається найкращим способом виявлення пухлин гіпофіза. Зображення МРТ зазвичай більш детальні, ніж КТ (див. нижче). Вони можуть показати макроаденоми гіпофіза, а також більшість мікроаденом. МРТ може бути не в змозі виявити дуже маленькі мікроаденоми, хоча багато з них зараз можна побачити за допомогою нових апаратів МРТ, які мають сильніші магніти і можуть показати ще більше деталей.

Комп’ютерна томографія (КТ)

КТ використовує рентгенівські промені для створення детальних зображень поперечного перерізу частини вашого тіла. КТ може виявити аденому гіпофіза, якщо вона досить велика, але набагато частіше для обстеження головного мозку та гіпофіза використовують МРТ.

Лабораторні дослідження зразків тканини гіпофіза

При діагностиці раку та пухлин у більшості інших частин тіла візуалізаційні тести та аналізи крові можуть вказувати на певний тип пухлини, але біопсія (взяття зразка пухлини для дослідження під мікроскопом) часто є єдиним способом бути впевненим у правильності діагнозу. У багатьох випадках лікарі не починають лікувати пухлину, поки не буде зроблена біопсія.

Однак біопсія, як правило, не потрібна перед лікуванням пухлини гіпофіза. Однією з причин є те, що гормональні тести для більшості типів аденом гіпофіза є дуже точними, тому біопсія навряд чи дасть більше інформації. Біопсія в цій частині тіла також може становити ризик серйозних побічних ефектів, хоча цей ризик невеликий. Крім того, деякі типи аденом можна лікувати без операції, за допомогою медикаментів або променевої терапії.

Коли пухлини гіпофіза видаляють хірургічним шляхом, їх розглядають під мікроскопом, щоб визначити їх точний тип. На пухлину можуть наносити спеціальні барвники, щоб забарвити ділянки, які виробляють гормони, а також проводити інші лабораторні дослідження, які допоможуть класифікувати пухлину.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *