Апоплексія гіпофіза може бути помилково прийнята за скроневий артеріїт

Апоплексія гіпофіза може бути помилково прийнята за скроневий артеріїт
Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

Апоплексія гіпофіза – це потенційно небезпечне для життя стан, викликаний інфарктом або кровотечею гіпофіза. Пірс Бейлі описав перший випадок крововиливу, пов’язаного із пухлиною гіпофіза, у 1898 році, але термін «апоплексія гіпофіза» був вперше введений в обіг Брумом і співавт. у 1950 році. Апоплексія гіпофіза відбувається у 0,6-10% пролікованих аденом гіпофіза і 0,2-0,6 випадку на 100 людино-років в нефункціонуючих аденомах гіпофіза.

Часто однакові симптоми свідчать про різні захворювання. Так сильний біль у скронях може бути викликана низкою причин:

  • високий тиск
  • зміна погоди
  • магнітні бурі .

Якщо біль стає нестерпним, хронічним, і до нього додається ряд інших порушень, то це привід звернутися до лікаря. Діагностування зможе прояснити картину того, що відбувається.

Історичний екскурс

Придаток мозку, на вигляд схожий на плід бобу, називається гіпофіз. Він розташовується у нижній частині черепа.Гіпофіз відповідає за обмін речовин, ріст людини, колір очей, волосся, шкіри, репродуктивність. Заліза складається із передній, середній та задньої долі.

Перші згадки про гіпофіз відносяться до часів лікарів Ренесансу (16 століття). Вони вважали, що через цю залозу відбувається виведення слизу із мозку. Морфологічний опис будови було вироблено у 1867 році П.І.Перемежко. Він розповів, що залоза складається із часток, які виробляють гормони. Це найважливіші біологічні речовини, які регулюють багато функцій організму. Гіпофіз можна назвати «начальником» над усією ендокринною системою.

Патології

Як і всі органи людини, гіпофіз схильний до порушень. Найбільш часті з них:

  1. ВИСОКА ПРОДУКТИВНІСТЬ адренокортикотропного гормону.
  2. ПІДВИЩЕННЯ рівня соматотропної речовини
  3. Запалення
  4. РУЙНУВАННЯ ЗАДНЬОЇ ДОЛІ
  5. Пухлини.

В кінці XIX століття Пірс Бейлі описав крововилив, пов’язаний із пухлиною гіпофіза.Термін апоплексія був введений у середині XX століття.

Передумови до гострого стану: як зрозуміти сигнал організму

Існує кілька причин розвитку крововиливу у залози:

  1. ВЖИВАННЯ ВИСОКИХ ДОЗ препаратів, що знижують артеріальний тиск
  2. ТРАВМА МОЗКУ
  3. ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ ПРИ ОНКОЛОГІЇ 
  4. СПОНТАННІСТЬ
  5. НОВОУТВОРЕННЯ РІЗНИХ ПАТОЛОГІЙ.

Пухлини гіпофіза становлять від 7 до 17% всіх новоутворень всередині черепної коробки. Клінічні симптоми прояву хвороби залежать від розмірів утворень, виду діючого фактора. Незначні симптоми можуть бути у одних, поряд з цим – втрата свідомості та кома у інших. Така різниця у протіканні стану робить діагностику скрутною.

Часта симптоматика:

  • головний біль у лобовій зоні
  • нудота
  • блювота
  • порушення свідомості
  • зміна рівня гормонів.

Подібний стан може привести до помилкового висновку -вісочний артеріїт. Захворювання позначає запалення сосудов.Недуг характеризується схожими ознаками. Основні симптоми:

  • головні, що свердлять болі із одного боку скроні,
  • зниження зору
  • порушення роботи серця
  • проблема при жуванні

Однак, за відсутності таких ознак, слід виключити скроневий артеріїт.

 

Як з’ясувати причину симптому та надати остаточну відповідь

 

Для виявлення діагнозу потрібно провести МРТ голови, який дає об’ємну візуалізацію. Крім того слід провести аналіз гормонів, який у разі патології, показує дефіцит хоча б одного.

Для конкретики виявлення патології, неодмінною умовою є консультація ендокринолога, нейрохірурга, офтальмолога, невролога. При підозрі на початок процесу лікар призначить КТ головного мозку, МРТ, моніторинг загального стану. На ранній стадії прояв хвороби можна обчислити при збоях у ендокринній системі. Надалі, із ростом пухлини, починає відзначатися погіршення зору.

Проведення рентгена черепа дає інформативність про стан турецького сідла, клиноподібної кістки, в якій знаходиться гіпофіз. Його зміна є характерною ознакою розростання залози внаслідок збільшення пухлини, некрозу тканин або крововиливи.

Характеристики та лікування хвороби

Підступний стан призводить до здавлення судин головного мозку. Порушується увесь кровеносний процес. Відбувається недолік кровопостачання цієї ділянки, що призводить до ішемії, параліча. Больной скаржиться на головний біль, набряклість, втрату свідомості, гостроту зору.

При виявленні крововиливу проводиться обов’язкове медичне лікування апоплексії гіпофіза. У нього входить: гормональна терапія, оцінка електролітного і рідинного балансу, профілактичні заходи для забезпечення стабільності кровопостачання. У хворих із порушеннями зору можливе проведення нейрохірургічний декомпресії.

У найбільш серйозних випадках застосовується оперативне втручання. Під час операції виконується:

  • забір зразка на гістологію
  • заходи по послабленню тиску пухлини на інші ділянки головного мозку
  • видалення пухлини

У більшості випадків прогноз при такій патології сприятливий. Стан пацієнта стабілізується, відновлюється рівень гормонів та електролітів у крові. Але на першому місці завжди була і залишається профілактика. Вчасно знайдена патологія дозволить скорегувати заходи по боротьбі та не допустити сумних наслідків.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *