Головний біль. Основні причини головного болю?

Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

Головний біль сильно заважає звичайній життєдіяльності людини, оскільки викликає неприємні і навіть болючі відчуття. Він може бути різної інтенсивності та тривалості. Біль буває тупим, нападоподібним, гострим, пульсуючим та навіть розпираючим. Але у будь-якому випадку він заважатиме життю. Але перш ніж зайнятися його лікуванням, необхідно з’ясувати причини головного болю.

Основні причини головного болю

Головний біль на 60-70% може залежати від підвищеного чи зниженого артеріального тиску. При нормалізації артеріального тиску головний біль зникає. Самолікування – коли пацієнти починають без розбору пити знеболювальні препарати – може ненадовго покращити ситуацію, але зрештою болючі відчуття через деякий час можуть повернутися. Якщо головний біль постійно повертається, то це говорить про наявність будь-якої патології або захворювання. І цю проблему потрібно вирішувати, інакше головний біль нікуди не піде. Більше того, він ставатиме дедалі гіршими.

Існує кілька причин головного болю:

  •     стрес – один із найпопулярніших факторів розвитку болю в області голови;
  •     метеозалежність – при зміні погоди у людини починає боліти голова;
  •     первинні цефалгії – комплекс захворювань, що викликають головний біль, наприклад, мігрень;
  •     черепно-мозкові травми – біль залежить від тяжкості та характеру ушкодження;
  •     судинні захворювання – біль викликає гіпо- та гіпертонію, якщо розглянути більш серйозні хвороби, то біль може викликати інсульт;
  •     несудинні внутрішньочерепні поразки – до неї відносяться внутрішньочерепна гіпертензія, набряк мозку, гідроцефалії і таке інше;
  •     інфекційні захворювання – причинами головного болю можуть бути менінгіт, енцефаліт та інші хвороби цієї категорії;
  •      отруєння – при інтоксикації із великою часткою ймовірності болітиме голова (отруїтися можна їжею, алкоголем, чадним газом та іншим);
  •     порушення гомеостазу (внутрішнього стану організму) – сюди відносять гіпоксію, гіпотеріоз, ІХС та інші захворювання;
  •     суміжні захворювання – головний біль можуть викликати фронтит, гайморит, короткозорість, остеохондроз і так далі;
  •    психічні розлади – у людей із тривожністю та депресією (особливо після нападу) у рази частіше болить голова, ніж у здорових людей.

Чи варто робити МРТ при головному болі?

МРТ (магнітно-резонансна томографія) – це метод медичного дослідження внутрішніх органів людини із допомогою магнітного резонансу. Подробиці вдаватися не будемо. Але МРТ дозволяє отримати чітке зображення області, що досліджується. Після вивчення знімка лікар зможе визначити наявність будь-яких патологій та причину головного болю..

МРТ-дослідження може виявити наявність або відсутність пухлини мозку, порушення кровообігу головного мозку, ураження судин (припустимо, аневризму), чи є інсульт та інші захворювання. Обстеження надасть дані про наявність серйозних хвороб, зокрема хронічного характеру. Звичайно ж, якщо у людини головний біль через стрес або зміну погоди, то МРТ жодних патологій не виявить.

Як отримати консультацію лікаря щодо МРТ-знімків?

Якщо людину часто турбують головний біль, то їй потрібно звернутися до лікаря. Цілком можливо, що лікар побачить додаткову симптоматику та поставить діагноз без додаткового обстеження. Але, як правило, для виключення патології головного мозку лікарі призначають – МРТ головного мозку (із контрастною речовиною або без), щоб виявити причину захворювання. Після обстеження повернутись на повторну консультацію.

Якщо ж людина зробила МРТ-знімок головного мозку без призначення лікаря, то після неї необхідно записатися на прийом. Обов’язково взяти із собою знімки, медичну картку та іншу документацію, в якій відображено перенесені гострі захворювання та які є на даний момент хронічні. Не варто приховувати наявність хвороб, оскільки це може заплутати лікаря, і він поставить неправильний діагноз. Відповідати необхідно чесно.

Лікар на прийомі вивчить висновок зі знімків та самі знімки, перегляне вашу медичну картку та проведе опитування. За підсумком фахівець призначить додаткові обстеження, або якщо усе буде зрозуміло за знімками та мед.картою, поставить діагноз та призначить лікування. Дотримуватися рекомендацій лікаря обов’язково, якщо хочете позбутися головного болю.

Резюмуючи

Причини головного болю можуть бути найрізноманітнішими. Іноді головні болі можуть викликати різні захворювання. У разі одним із найефективніших методів обстеження є МРТ мозку. Після проходження діагностики висновок і знімки необхідно віднести лікареві. Він вивчить та призначить лікування чи додаткові дослідження

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *