Нова наука про гормони: все, що вам потрібно знати, включно з тим, як підтримувати свій баланс.

Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

Гормони – це хімічні «посланці», які подорожують по всьому тілу, повідомляючи нашим клітинам і органам, що робити. Вони регулюють майже всі процеси в організмі та впливають на кожен аспект нашого повсякденного життя, впливаючи на наше самопочуття, зовнішній вигляд і поведінку.

Важливо відмітити, що гормони відповідають за підтримку  внутрішнього балансу організму, необхідного для оптимального здоров’я. Але іноді гормони порушують баланс або втрачають здатність ефективно функціонувати. Це може спричинити низку серйозних негативних наслідків для нашого здоров’я.

Іншими словами, гормони мають велике значення для кожного з нас, тому підтримувати їх регулювання та баланс є життєво важливим, оскільки вони впливають на нас, коли вони працюють, але вони можуть мати різкий вплив на нас, коли вони не працюють.

П’ять способів впливу гормонів на наше самопочуття:

  • Настрій:

Серотонін і дофамін є двома ключовими гравцями, які беруть участь у регуляції наших емоцій. Їх часто називають «гормонами щастя», оскільки вони сприяють почуттю задоволення, позитиву та, як випливає з назви, щастя!

  • Сон:

Мелатонін допомагає контролювати природний цикл сну та неспання вашого тіла. З настанням ночі та темряви вироблення мелатоніну збільшується, що повідомляє організму, що час спати.

  • Голод:

Грелін є гормоном, що стимулює апетит, який в основному виробляється шлунком. Коли ви деякий час не їли, а ваш шлунок порожній, секреція греліну збільшується. Це надсилає сигнал вашому мозку, щоб повідомити вам, що ви голодні.

  • Стрес:

Кортизол виділяється наднирковими залозами у відповідь на стрес. Це допомагає тілу підготуватися до «боротьби або втечі», роблячи глюкозу та інші поживні речовини більш доступними, одночасно пригнічуючи такі несуттєві процеси в організмі, як травлення.

  • Любов:

Окситоцин часто називають «гормоном кохання», оскільки він відіграє важливу роль у романтичній прихильності. Рівні підвищуються під час фізичної близькості, такої як обійми та секс. Це також сприяє розвитку зв’язків між батьками та дітьми, а також розвитку почуття довіри та співчуття.

Що роблять гормони?

Гормони забезпечують внутрішню систему зв’язку між різними частинами тіла. Більшість гормонів виробляється та виділяється ендокринними залозами, які контролюють і підтримують внутрішнє середовище організму – процес, відомий як гомеостаз.

Коли виявляються проблеми з гормонами в організмі, ці залози вивільняють гормони, які подорожують кров’ю, несучи інформацію, яка повідомляє іншим залозам або органам, що робити, щоб повернути тіло в рівновагу.

В організмі є понад 200 гормонів або гормоноподібних речовин, кожен з яких виконує свою унікальну функцію. Наприклад, після того, як ви з’їли солодке, рівень цукру в крові підвищується. Це виявляє підшлункова залоза, яка реагує вивільненням гормону інсуліну, щоб стимулювати м’язові та жирові клітини для збільшення поглинання глюкози (цукру) з кровотоку. Гормони також взаємодіють з іншими залозами, кажучи їм збільшити або зменшити виділення певних гормонів.

Ми часто асоціюємо гормони з такими речами, як статеве дозрівання або менструація, але насправді вони відіграють важливу роль майже у всіх процесах організму. Ви можете цього не усвідомлювати, але під поверхнею гормони постійно працюють, щоб підтримувати майже всі аспекти вашого здоров’я.

Ця складна мережа залоз, гормонів і органів називається ендокринною системою.

Як гормони викликають зміни в організмі?

Коли гормон виділяється із залози, він подорожує кров’ю по всьому тілу в пошуках своєї мішені. Органи, тканини та інші залози в організмі мають рецептори, з якими повинні зв’язуватися гормони, щоб передати своє повідомлення та викликати ефект.

Але оскільки кожен гормон має власну унікальну форму, вони дуже цілеспрямовані та можуть діяти лише на ті частини тіла, які мають рецепторну ділянку відповідної форми. Цей спосіб дії можна порівняти з механізмом замка та ключа – якщо ключ не підходить до замку, то нічого не станеться.

Коли гормон зв’язується зі своєю мішенню, він запускає каскад інших сигнальних шляхів, щоб створити зміни в організмі. Після досягнення бажаного ефекту цей сигнал повертається до залоз для придушення будь-якого подальшого виділення гормону. Це те, що відомо як петля зворотного зв’язку, і, якщо вона функціонує правильно, вона дозволяє ендокринній системі забезпечити баланс у вашому тілі.

Що відбувається, коли виникають проблеми з гормонами ?

Гормони необхідні для нашого виживання та підтримують повсякденну функцію багатьох важливих процесів організму. Але іноді частини ендокринної системи поводяться не так, як повинні, що призводить до певного захворювання, яке називається ендокринним розладом.

Як правило, ендокринні розлади викликають аномально високий або низький рівень гормонів. Вони також можуть впливати на здатність організму ефективно реагувати на певні гормони. Коли це відбувається, наш тонкий внутрішній баланс порушується,гормони не фунціонуються належним чином,  і наше здоров’я страждає. Подумайте про це, як про рецепт торта: якщо ви додасте забагато або надто мало будь-якого одного інгредієнта, це вплине на кінцевий продукт.

Наприклад, гіпотиреоз – це ендокринне захворювання, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньо тироксину. Це викликає низку симптомів, включаючи втому, запор, збільшення ваги, депресію та м’язову слабкість. Гігантизм є ще одним ендокринним розладом, але в цьому випадку гіпофіз виробляє занадто багато гормону росту (соматотропіну) у дітей або підлітків, що спричиняє їх аномальний ріст.

Ендокринні розлади можуть виникати з кількох причин, таких як генетичний розлад , проблеми з ендокринною системою зворотного зв’язку, пошкодження ендокринної залози, інфекції або пухлина ендокринної залози. Більшість гормональних захворювань не можна вилікувати, але, на щастя, з ними можна ефективно боротися за допомогою ліків.

Як визначити, що у вас проблеми з гормонами?

Деякі гормони коливаються природним чином із віком або тому, що вони є частиною циклу, наприклад менструального циклу. Але для інших навіть найменше підвищення чи зменшення може спричинити серйозні зміни та вплинути на ваше здоров’я.

Деякі з найпоширеніших ознак гормонального дисбалансу пов’язані з вашим метаболізмом (хімічними реакціями, які перетворюють їжу в енергію), включаючи зміни серцебиття, ваги, рівня енергії, дефекації, стану шкіри та настрою.

Інші дисбаланси пов’язані зі статевими гормонами, які можуть спричинити втрату лібідо, втрату або надмірний ріст волосся на тілі, безпліддя, зміни менструального циклу , а також еректильну дисфункцію. Але всі ці симптоми також можуть бути ознаками інших захворювань, тому без допомоги професіонала важко визначити, чи є у вас гормональний дисбаланс.

Коли йти перевіряти гормони?

Якщо ви відчуваєте будь-які незвичайні зміни в організмі, завжди звертайтеся до лікаря.

Як підтримати гормональний фон?

Хоча гормональний дисбаланс іноді спричинений ендокринними розладами, є й інші фактори, які впливають на здоров’я гормонів. Дотримання здорової поживної дієти підтримує гарне здоров’я кишечника , оптимізує виробництво та функціонування гормонів та їхніх сигнальних шляхів. Гормони люблять корисні жири, клітковину та білок, але вони не дуже люблять цукор, оброблені продукти чи алкоголь.

Поряд зі здоровим харчуванням регулярні фізичні вправи також допомагають підтримувати гормональний фон. Це пояснюється тим, що фізична активність посилює кровообіг і чутливість гормональних рецепторів, що дозволяє гормонам ефективніше передавати свої повідомлення.

Сон також важливий для регулювання рівня гормонів. Недостатня кількість сну вночі може порушити баланс багатьох гормонів. Наприклад, дефіцит сну підвищує рівень гормону стресу кортизолу та знижує рівень гормону лептину, який пригнічує апетит. У результаті наступного дня ви можете прокинутися з незвичайним стресом і голодом.

Стрес є ще одним фактором, який може нанести шкоду вашим гормонам. Як правило, коли ви переживаєте стресову ситуацію, ваше тіло виділяє гормони стресу, такі як кортизол і адреналін, які запускають каскад інших ефектів в організмі. Після того як стресор пройшов, механізм зворотного зв’язку ендокринної системи пригнічує вироблення подальших гормонів. Однак тривалий стрес перешкоджає цьому, тобто рівень ваших гормонів не може повернутися до норми.

Основні види гормонів в організмі

1. Окситоцин

Окситоцин виробляється гіпоталамусом у мозку та виділяється в кров через гіпофіз . Він відповідає за полегшення пологів, стимулювання лактації для грудного вигодовування та зміцнення людських зв’язків.

2. Соматотропін

Також відомий як гормон росту, соматотропін виробляється гіпофізом. Він підтримує ріст і розвиток, регулює нормальну структуру тіла, метаболізм і рівень цукру в крові.

3. Мелатонін

Мелатонін виробляється шишкоподібною залозою в мозку і відповідає за регуляцію циклу сон-неспання , стимулюючи відчуття сонливості.

4. Тироксин

Тироксин виробляється в щитовидній залозі і відіграє важливу роль у регуляції обміну речовин, травлення, функції м’язів і серця, розвитку мозку і здоров’я кісток.

5. Паратгормон

Паратиреоїдний гормон виробляється в паращитовидній залозі на шиї (за щитовидною залозою) і допомагає регулювати рівень кальцію в організмі. Це особливо важливо для функціонування нервової системи та міцності м’язів і кісток.

6. Адреналін

Адреналін виділяється з надниркових залоз , які розташовані на верхній частині нирок. Це допомагає підготувати тіло до втечі або захисту себе у відповідь на стрес чи небезпеку .

7. Інсулін

Інсулін виробляється підшлунковою залозою . Він відповідає за регуляцію рівня цукру в крові та доступність глюкози для використання клітинами в якості енергії.

8. Тестостерон

У чоловіків тестостерон виробляється яєчками . Він відіграє ключову роль у виробництві сперми, статевому потягу та розвитку чоловічих фізичних характеристик. Він також регулює кісткову масу, розподіл жиру та силу м’язів.

9. Естроген

У жінок естроген виробляється яєчниками. Він відповідає за розвиток жіночих фізичних характеристик і регуляцію менструального циклу , фертильності та міцності кісток. Естроген також впливає на роботу інших частин тіла, включаючи мозок, серце та м’язи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *