Яка різниця між головним болем і мігреню?

Дмитрий Тесленко
Врач-нейрохирург. Медицинский стаж: 17 лет (11 лет по специальности). Приоритетные направления практической и научной работы — заболевания гипофиза, нейроонкология.

Мігрень – це не просто сильний головний біль.

Головний біль є неврологічним симптомом, причину якого необхідно встановити. Мігрень є генетичним неврологічним захворюванням, яке часто викликає головний біль, але також пов’язане з багатьма іншими симптомами.

Як визначити мігрень?

 Симптоми мігрені включають підвищену чутливість до світла, звуку, рухів і запахів, а також запаморочення, туман у мозку, біль у животі, проблеми з мовленням, порушення зору, нудоту, блювота, втома і дратівливість. Але цей список не є вичерпним.

Мігрень є станом спектру, тому деякі люди мають нечасті, легкі напади, тоді як інші мають більш важкі, часті епізоди. Дехто щоденно страждає від впливу мігрені на їхній мозок.

Особливості мігрені

Під час нападів мігрені нейрохімічні речовини викликають хвилю електричної деполяризації на поверхні клітин, відому як «розповсюджувана кіркова депресія», яка поширюється по всьому мозку. Наслідки нейрохімічних порушень можуть змінюватися від людини до людини, від нападу до нападу та протягом життя людини.

«Аура» — це неврологічні розлади,які виникають за годину перед головним болем, які вражають приблизно третину хворих. Аура часто візуальна із зигзагоподібними лініями, миготливими вогнями, розмитим зором або сліпими плямами.

На наступній фазі можуть виникнути такі симптоми, як головний біль, «мозковий туман» і втома. Поширені когнітивні проблеми. Також уражається блукаючий нерв, який проходить від мозку до кишківника. Це уповільнює спорожнення шлунка, що може призвести до нудоти та іноді блювоти, а також затримує всмоктування корисних ліків і може продовжити напади.

Біль під час нападу мігрені може відчуватися в будь-якому місці голови, шиї або плечей. У дітей часто зустрічається біль у животі. 

Як впоратися з мігренню?

Що люди тільки не роблять для того, щоб зупинити напади. Вони виключають певні продукти, відмовляються від кофеїну та алкоголю, шукаючи ключ до зняття нападів. На жаль, це не так просто. Але можна спробувати відстежити, що змінилося за 48 годин до нападу. Використання простого щоденника головного болю може допомогти визначити деякі речі, які потрібно контролювати в майбутньому, і обмежити вплив нападу.

Діагноз ґрунтується на анамнезі симптомів. Сімейний анамнез мігрені допомагає підтвердити діагноз.

Ефективне лікування вимагає правильного лікування в потрібному місці в потрібний час. Коли починається напад мігрені, він набирає обертів, як сніговий ком, що котиться з гори. Раннє лікування має вирішальне значення, і дуже важливо обговорити з лікарем загальної практики або фахівцем з головного болю, яка комбінація ліків вам підійде.

Часто простий препарат проти нудоти разом із болезаспокійливим допомагає, якщо його вчасно прийняти , але може знадобитися додати специфічні препарати від мігрені, які називаються триптанами. Зараз доступно сім. Якщо один вам не підходить, спробуйте інший. Ефект кожного варіюється від людини до людини. Їх не слід приймати більше 10 днів на місяць, оскільки надмірне вживання ліків від гострої мігрені погіршує роботу мозку. Уникайте кодеїну та опіатів, які можуть швидко погіршити мігрень.

Якщо у вас на місяць більше п’яти нападів , дотримуйтесь методів профілактики. Є багато доступних, включаючи добавки, ліки, пристрої для нейромодуляції та ін’єкції. Найновішими є самостійні ін’єкції антикальцитонінового генно-пов’язаного пептиду (CGRP).

CGRP це нейрохімічна речовина, яка викликає напади у деяких людей. Ці ін’єкції моноклональних антитіл блокують або нейропептиди CGRP, або рецептори на клітинах. Вони можуть бути надзвичайно ефективними для зменшення нападів мігрені.

Що викликає напади мігрені?

Гени мігрені роблять мозок менш здатним обробляти сенсорні дані та роблять мозок вразливим до нападів. Але це ще не вся історія.

Епігенетика, взаємодія генів із нашою поведінкою та навколишнім середовищем, також важлива. Чим більше на мозок впливають ці подразники, тим більше виробляється нейрохімічних речовин, що викликають біль. Теорія порогу мігрені припускає, що комбінації змін дратують мозок і викликають напади, коли нейрохімічні речовини болю досягають певного рівня.

«Зміна» — це ключове слово. Мозок мігрені більш чутливий до внутрішніх змін організму, таких як рівень цукру в крові, режим сну, гормони або стрес, а також зовнішніх факторів середовища – відблиск світла, сильні візуальні візерунки, такі як смуги, задушливе повітря та навіть погода.

Дуже прості речі можуть  призвести до атак. Одними з них є пропуск прийомів їжі, що призводить до коливання рівня глюкози в крові. Регулярні перекушування можуть в цьому допомогти. Однак люди з мігренню  чутливі до вуглеводів, тому краще вживати продукти з низьким вмістом ГІ. Порушений або тривалий сон може посилити напади – це особливо стосується підлітків, які рано прокидаються до школи, а потім довго сплять у вихідні.

Велику роль відіграють гормони. У багатьох підлітків напади загострюються під час бурхливих гормональних періодів статевого дозрівання, що сприяє стрибкам росту та менструальним циклам. Багато жінок помічають, що у них частішають гомоснапади під час менструації та під час перименопаузи. Рівень естрогену змінюється хаотично до повного припинення місячних і часто продовжується протягом кількох років після цього.

Будь-які зміни можуть призвести до посилення нападів – нова робота, переїзд, поїздка за кордон. Але так само можна зменшити стрес. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *